Kde postaviť pasívny dom

Orientácia na pozemku

Hlavným zdrojom tepla v pasívnych domoch je slnečná energia. Z tohto dôvodu sa obytné zóny domu orientujú na južnú stranu, ktorá je čo najviac osadená veľkými sklenými oknami. Takto sa dostane do domu čo najviac slnečných lúčov, ktoré ohrejú vzduch. Ohriaty vzduch sa následne môže šíriť do ďalších miestností domu. 

Pre efektívne využitie slnečnej energie sa pasívne domy s obdĺžnikovým pôdorysom orientujú z východu na západ. Južná strana domu bude najdlhšia. Vhodným presklením získate dostatok tepla aj v zimných mesiacoch. 

Čo sa týka severnej strany domu (ktorá je rovnako dlhá ako južná) 

  • umiestnite sem menšie okná, cez ktoré bude unikať menej tepla
  • umiestnite sem miestnosti, v ktorých trávite minimum času

Osadiť okná na celú južnú stranu by bolo síce dobré, ale netreba zabúdať na súčiniteľ prechodu tepla. Súčiniteľ prechodu tepla sklenej plochy okien má pomerne vysokú hodnotu  – až 0,8 W/m2K.  Oproti nepriehľadnej obvodovej konštrukcii  (0,12 W/m2K) je to značný rozdiel. Stredná hodnota súčiniteľa  prechodu tepla by tak mohla byť vyššia než by pasívny dom mal mať.  

Lokalita 

Ekonomické domy využívajú na svoju prevádzku obnoviteľné zdroje. Z tohto hľadiska je dôležité nie len to ako je dom orientovaný a aký materiál sa na jeho výstavbu použil, ale aj pozemok. Nikdy sa vám nepodarí postaviť energeticky nezávislý dom na tienistom pozemku. Ak na pozemok tienia okolité budovy, alebo terénne vyvýšeniny (kopce, hory,…) prídete o hlavný zdroj tepla – slnečnú energiu. 

Na pozemku, kde slnko svieti len pár hodín denne vám slnečné kolektory a presklená časť domu veľa tepla nezaistia. Nezabúdajte ani na možné budúce tienenie. Budúca plánovaná výstavba  v blízkosti alebo stromy, ktoré časom vyrastú môžu zatieniť váš dom. V tomto prípade budete musieť siahnuť po dodatočných vykurovacích systémoch, ktoré budú míňať prímárnu energiu. 

Pasívny, alebo nulový dom je ideálne stavať na pozemku, ktorý sa mierne zvažuje k juhu, alebo západu. Ak je na jednej z týchto strán komunikácia je lepšie stavať dom ďalej od nej. Eliminujete tak hluk, ktorý pôjde od ulice. 

Pokiaľ si vyberáte pozemok na stavbu domu je dobré nahliadnuť do územného plánu. 

Rozloženie miestností

Nie len umiestnenie domu na pozemku má svoje pravidlá. Na to, koľko ušetríte na kúrení má vplyv aj rozloženie miestností, ktoré sú rozdelené na vykurovacie zóny v závislosti od teplôt. 

V každej izbe sa odporúča iné teplota. Kým v kúpeľni je ideálna teplota 22°C v spálni to je okolo 18°C. Pre obývačku a detské izby sa odporúča teplota okolo 20°C. Umiestnením izieb, v ktorých je odporúčaná teplota vyššia na juh ušetríte financie na ich vykúrenie. 

V južnej strane domu by mala byť obývacia izba, v ktorej trávi celá rodina najviac času dňa. 

Detské izby je dobré smerovať na juh, juhozápad, alebo juhovýchod. 

Spálňa by sa mala nachádzať v juhovýchodnej alebo juhozápadnej časti domu (podľa toho či máte radšej východ, alebo západ slnka)

Čas v kuchyni trávite len pri varení, čo samo o sebe produkuje dostatok tepla. Dobré je umiestniť kuchyňu na severnej, severovýchodnej alebo výhodnej strane domu. Určite sa vyhnite južnej strane. Počas pečenia by sa v presklenej miestnosti vyhrievanej slnkom a aj zapnutými elektrospotrebičmi nedalo vydržať. 

Na severnej strane domov je vhodné umiestniť  miestnosti, v ktorých trávite minimum času  – technické miestnosti, WC, pracovňu, komoru, chodbu, schody, garáž, … Zároveň vytvoríte prirodzenú bariéru medzi obývanými miestnosťami a obvodovým múrom domu, ktorý je na severnej (chladnejšej) časti domu. 

Územný plán

Územný plán je právny dokument, v ktorom môžete nájsť množstvo užitočných informácií. Tento dokument sa spracúva dopredu, ešte skôr ako sa s výstavbou začne. V podstate ide o mapu budúcnosti danej lokality. Územný plán je sprístupnený verejnosti, nájdete ho na príslušnom stavebnom úrade.

Vďaka územnému plánu zistíte kde v lokalite je 

  • plánovaná výstavba bytových alebo rodinných domov
  • kde bude priemyselný park
  • kadiaľ bude viesť kanalizácia, elektrika a plynovod
  • kde bude železnica, diaľnica,…
  • kde budú stáť verejnoprospešné stavby. Ide o stavby, ktoré sa môžu neskôr v prípade verejného záujmu vyvlastniť.  Tieto stavby (siete, cesty, komunikácie,…) by mali byť v pláne jasne definované. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že sa jedného dňa nedostanete do svojho domu

Ak ste si našli v mape územného plánu lokalitu, ktorá vás zaujala všimnite si aj okolie  pozemku. Môže sa stať, že hneď vedľa vás bude plánovaná čistička vôd, železničná stanica, rýchlostná komunikácia alebo priemyselný park. 

Z územného plánu vyčítate aj aká by mala byť vzdialenosť domov od ulice, suseda a aj aká je povolená v danej lokalite výška stavieb.