Tepelné mosty

Tepelné mosty nájdete v každej stavbe. Sú to miesta, v ktorých dochádza k prestupu tepla a výmene vzduchu. Čím viac ich v dome je tým nižší je komfort bývania. Voľným okom miesta, kde sú tepelné mosty nezbadáte, aspoň nie zo začiatku. Keď sa stanú viditeľnými môže byť zle nakoľko práve tepelné mosty sú dôvodom úniku tepla, vzniku plesní a obmedzeniu komfortu bývania.

Chladné miesta v dome

Ak ste si všimli miesta v dome, kde je vnútorná časť steny chladnejšia našli ste tepelný most. Prejaví sa aj na vonkajšej strane budovy. Miesto bude teplejšie než okolie. Teplý vzduch z vnútra preniká von a do interiéru sa dostáva chladný vzduch z vonku. 

Kde nájdeme tepelné mosty

Tepelné mosty môžu vzniknúť na viacerých miestach. Často sa objavia na spojoch dvoch rôznych stavebných materiálov, napríklad spojenie krovu strechy a múru stavby, spojenie okenného rámu a steny, prípadne v okolí rozvodov, ktoré prechádzajú konštrukciou stavby. 

Spoj medzi dvoma druhmi stavebného materiálu nemusí byť vždy tesný. Vzduch si nájde aj tú najmenšiu škáru na to aby mohol prúdiť. Ak aj vaša novostavba bola bez tepelných mostov môžu sa objaviť neskôr. Vďaka rozdielnej rozťažnosti materiálov počas chladných či teplých dní vznikajú mikrotrhliny, cez ktoré prúdi vzduch do domu. Otváranie a zatváranie okien, vplyv UV žiarenia, mrazu, vlhkosti a ďalších faktorov vplývajú aj na tesnenia okenných rámov a dverí, ktorými môže následne dochádzať k prestupu tepla.

Miest v dome kde môže dôjsť k vzniku tepelných mostov je naozaj veľa. Zabrániť tomu môže vzduchotesná obálka domu, ktorá zamedzí neželanému prúdeniu vzduchu. 

Termovízia

O prítomnosti tepelných mostov v dome sa dozviete až keď sa vám nenápadne zvýšia náklady na vykurovanie alebo keď sa začne v mieste jeho vzniku tvoriť vlhkosť a pleseň. Môžete naň prísť aj náhodne ak natrafíte na chladné miesta v dome. Najistejší spôsob na odhalenie tepelných mostov je termovízia. Pomocou termokamery sa odhalia miesta, ktoré majú rozdielnu povrchovú teplotu – teda miesta, kde dochádza k prúdeniu vzduchu z exteriéru do interiéru. 

Odhaľte nedostatky stavby termovíziou

Termovízia (snímanie infračerveného žiarenia) sa vykonáva z vonku a aj z vnútra budovy. Aby bolo meranie čo najpresnejšie sú dôležité optimálne klimatické podmienky

  • rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou 10 – 15°C (nie je dobré robiť meranie v lete)
  • počas merania by nemalo pršať, snežiť, alebo fúkať silnejší vietor
  • na budovu by nemali dopadať slnečné lúče – meranie sa vykonáva v skorých ranných, alebo večerných hodinách

Na základe merania vznikne termogram (alebo termo obraz), podľa ktorého vedia odborníci zistiť, v ktorých miestach domu dochádza k úniku tepla. 

Pomocou termovízie odhalíte aj

  • tesnosť okien
  • chyby v obvodových múroch alebo obálke domu
  • poruchy hydroizolácie na streche alebo parozábrany 
  • chyby a nedokonalosti v zateplení
  • vlhkosť
  • prehrievanie elektrických rozvodov
  • kade presne v dome vedú rozvody tepla – podlahového kúrenia

Investovať do termovízie sa oplatí hlavne ak kupujete starší rodinný dom. Práve týmto meraním zistíte ako na tom stavba ohľadom úniku tepla je. Meranie sa určite oplatí aj v prípade, že dom zatepľujete, alebo ste ho práve dokončili. Prípadné nedostatky, ktoré odhalíte môžete reklamovať u staviteľa. 

Cena termovízie sa v závislosti od spoločnosti pohybuje okolo 70 euro. V cene je zahrnuté meranie z vonkajšej, alebo vnútornej strany plus istý počet snímok (termografov, termoobrazov). Niektoré spoločnosti si účtujú meranie extra a za každý termo obraz si priplatíte.